Krzesło do masażu – narzędzie tortur czy relaksu?

W naszej praktyce spotkamy się z różnymi reakcjami ludzi na widok krzesła do masażu. Często z ich twarzy można było wyczytać nie tylko zainteresowanie, ale również konsternację – „Cóż to za wymyślne narzędzie tortur?” Mimo, że masaże na krześle zdobywają coraz większą popularność, wciąż jeszcze wiele osób nie spotkało się z tym specjalistycznym narzędziem. Czym zatem owo krzesło jest? Myślę że jednym z najlepszych sposobów na relaks niemal w każdym miejscu i bez zbędnych przygotowań.

Budowa krzesełka oparta jest na bazie klękosiadu z dodatkowym ukośnym oparciem przednim oraz półką na ramiona i podgłówkiem. Specyficzne ułożenie ciała na takim krześle pozwala na rozłożenie masy w taki sposób, aby odciążyć kręgosłup oraz poprzez podparcie górnej cześci tułowia, ramion i głowy zapewnić stabilną pozycję pacjenta podczas wykonywania masażu. Dodatkowa korzyść płynąca z tak wielu punktów podparcia ciała, to także lepsze rozluźnienie mięśni, a co za tym idzie większa skuteczność zabiegu. W celu zapewnienia komfortu pacjentom, krzesła do masażu konstruowane są w sposób umożliwiający wielopłaszczyznową regulację ich elementów, dzięki czemu dopasowują się do wzrostu i sylwetki pacjenta.

Wygląd urządzenia może sugerować skomplikowaną obsługę, jednak korzystanie z niego jest intuicyjne. Należy jedynie pamiętać o tym, aby równomiernie rozłożyć ciężar ciała między klęcznik a siedzenie, najpierw klękając, a następnie opierając pośladki o siedzisko. Takie ułożenie jednoznacznie pokazuje, że krzesło zostało stworzone do masażu pleców, ramion oraz szyi. Jako, że masaż jest wykonywany w ubraniu, na sucho, czyli bez użycia środków poślizgowych, zakres technik jest nieco ograniczony, jednak wciąż możemy wykorzystać wiele z nich np.: ugniatania, uciski (kompresja, akupresura), wibrację czy naciąganie, co pozwala na skuteczną pracę z ciałem. W ten sposób możemy efektywnie pozbywać się m.in. napięć spowodowanych stresem czy bóli wywołanych długotrwałą pracą w pozycji siedzącej.

Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę krzesła do masażu, a mianowicie jego mobilność. Składają się na to rozmiar, waga krzesełka oraz charakter wykonywanego na nim masażu. Dzięki temu ani pacjent ani masażysta nie są ograniczeni miejscem i zabieg może być wykonywany zarówno w domu jak i w biurze czy na świeżym powietrzu. Dodatkowo nie ogranicza również czas trwania masażu, bo wynosi on 5-20 minut i każdy może sobie na niego pozwolić, nawet podczas przerwy w pracy. I właśnie z masażem biurowym krzesło obecnie kojarzy się najczęściej, gdyż poniekąd do tego zostało stworzone. Nie należy się jednak zamykać w tych ramach, ponieważ dzięki niezwykłej mobilności może być wykorzystywane w rozmaitych miejscach, gdzie tylko występuje zapotrzebowanie. Mogą to być różnego rodzaju eventy, konferencje, targi, imprezy sportowe, ale również hotele, lotniska i inne. Najlepiej jednak o zaletach korzystania z krzesła do masażu przekonać się na własnej skórze.

 

Jadwiga Rozum
© Black Tree

 

Bibliografia:

Szczotka P., Profesjonalna praktyka. Masaż, gabinet i pasja życia, BODYWORK, Poznań 2011.
Holland P., Anderson S. K., Chair Massage, Elsevier Health Sciences, 2010.